Standing Committees

Committee Name Committee Type Committee Chairman
No. 36 on Relief, Rehabilitation and Settlement Department Shafi Ullah
No.35 on Mines and Minerals Development Department Aziz Ullah Khan
No.34 on Labour Department Sher Azam Khan
No.33 on Public Health Engineering Department Arshad Ayub Khan
No.32 on Transport Department Faisal Amin Khan
No.31 on Energy and Power Department Muhammad Zahoor
No. 30 Inter Provincial Coordination Department Sardar Hussain
No.29 on Housing Department / Provincial Housing Authority Muhammad Naeem
No.28 on Science & Technology and Information Technology Department Inayat Ullah
No. 27 on Sports, Tourism, Archaeology, Youth Affairs & Museums Department Syed Fakhar Jahan
No. 26 on Elementary and Secondary Education Department Taj Muhammad
No. 25 on Establishment Department Fazal Shakoor Khan
No. 24 on Zakat, Ushr, Social Welfare and Women Empowerment Department Momina Basit
No.23 on Administration Department Khalid Khan
No.22 on Revenue and Estate Department Nazir Ahmed Abbasi
No. 21 on Population Welfare Department Malak Badsha Saleh
No.20 on Planning and Development Department Khaleeq ur Rahman
No.19 on Food Department Aqib Ullah Khan
No.18 on Local Government, Elections & Rural Development Department Lutf ur Rahman
No. 17 on Law, Parliamentary Affairs and Human Rights Department Asif Khan
No.16 on Irrigation Department Liaqat Khan
No.15 on Information, Public Relation and Culture Department Samar Haroon Bilour
No.14 on Industries, Commerce and Technical Education Department Zafar Azam
No.13 on Home and Tribal Affairs Department Babar Saleem Swati
No.12 on Health Department Sumaira Shams
No.11 on Environment Department Fazal Elahi
No.10 Finance Department Nawabzada Fareed Salahud din
No.09 on Excise and Taxation Department Sardar Aurangzeb
No.08 on Higher Education, Archives and Libraries Department Arbab Muhammad Waseem Khan
No.07 on Communication and Works Department Muhammad Zahir Shah
No.06 on Auqaf, Hajj, Religious and Minority Affairs Department Mufti Obaid Ur Rehman
No.05 on Agriculture, Fisheries, Livestock and Cooperation Department Khushdil Khan
No.02 on Law Reforms and Control on Subordinate Legislation Mushtaq Ahmed Ghani
No. 01 on Procedure & Conduct of Business Rules, Privileges & Implementation of Government Assurances Mahmood Jan
No. 03 on Judicial Muhammad Arif
No.04 on House and Library Mahmood Jan